Otel ve Konaklama İşletmeleri İçin Firewall Kullanımı ve Önemi

Blog geri dön

Otel gibi konaklama işletmeleri için siber güvenlik çok önemli hale gelmeye başladı. İlk alınacak önlemler arasında da firewall cihazları yerini aldı.

Otel ve konaklama işletmelerinin son 30 yıllık geçmişine baktığımız zaman müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek adına teknolojinin birçok alanında fayda sağlamaya çalıştıklarını ve bu gelişmeleri takip ederek hizmetlerini yenilediklerini görmekteyiz. Teknolojik gelişmelerin artması ve hayatı kolaylaştıran gelişmelerin ışığında otel ve konaklama işletmeleri müşterilerine daha iyi hizmet sunmak için bu ve benzeri fırsatları hizmetlerine dahil ederek müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkarmaya çalışmaktadır.

Otel ve konaklama firmalarının müşteri memnuniyeti araştırmaları incelediğimiz zaman kullanılan teknolojilerin doğru bir şekilde yansıtılması ile müşterilerin teknoloji alanlarındaki tatmin düzeylerini artırdığı ve hizmet kullanımlarında memnuniyete pozitif katkı sunduğu görülmüştür. Bu noktada da otel ve konaklama hizmeti sunan şirketlerin kanunlara uygun olarak müşterilerine sunmuş oldukları teknoloji hizmetleri için BT (Bilişim Teknolojileri) ve loglama altyapıları kurmak zorundadırlar.

Ancak birçok küçük ve orta ölçekli konaklama şirketlerinde BT altyapısı kurulmadığı, eksik olduğu veya personel eğitiminde yetersiz kaldığı görülmektedir. Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine göre tüm dünyadaki ekonomik duraklamaya karşın turizm sektörü ilerlemeye devam etmektedir. Ülkemizde ise inişli çıkışlı bir noktada da olsa büyük önem taşıyan dinamik sektörlerden biri haline gelmiştir.

Küreselleşmenin etkisi ile konaklama ve otel işletmelerine yönelik talep gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu noktada, rekabet avantajının sağlanması için gelişen teknolojileri ve yeniliklerin takibini sağlayan, hizmetlerinde ön plana çıkartılan ve sürdürülebilirliğe önem veren işletmelerin karlılıklarını arttıracağı şüphesizdir.

Otel ve Konaklama İşletmeleri İçin Firewall Kullanımı Neden Önemlidir?

Teknolojik gelişmelerden faydalanarak daha iyi hizmet sunabilmek ve karlılığı artırabilmek adına birçok gelişmeyi takip eden ve hizmetlerine ekleyen otel ve konaklama işletmeleri BT altyapılarının güvenliğini de sağlamak zorundadır.

Teknolojik gelişmeler insan hayatını kolaylaştırdığı ve kurumların işleyiş süreçlerine yardımcı olduğu gibi siber saldırganlar için de büyük fırsatlar sunmaktadır. Sistemlerin online hale gelmesi, müşteri memnuniyeti için ortaya çıkartılan Wi-Fi (hotspot) kullanımı gibi hizmetler bir noktadan sonra siber saldırganların ilgisini çekerek büyük zararlar vermesine de sebep olmaktadır.

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden biri olarak bilinen Marriott, geçtiğimiz yıl büyük bir siber saldırıya maruz kaldı. Gerçekleştirilen siber saldırı sırasında 500 milyon misafirin rezervasyon veri tabanında yer alan kimlik bilgileri çalındı. Bu bilgilerin yanı sıra güvenlik açığı sebebiyle bazı misafirlerin pasaport ve kredi kartı bilgilerinin de ele geçirildiği belirtildi. Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde 7 bine yakın otel işleten Maryland merkezli Marriott Hotel, bu siber saldırıyla büyük bir zarara uğradı.

19 Kasım 2018’de gerçekleşen saldırıda otelin veri tabanına ait tüm şifrelerin kırıldığı ve  konukların bilgilerinin çalındığı ortaya çıkmıştır. Yalnızca büyük işletmeler bu ve benzeri saldırılara maruz kalmıyor. Küçük veya orta ölçekli otel ve konaklama işletmelerinin de sıklıkla saldırıya uğradığını, siber saldırganların hedef gözetmeksizin bu saldırıları gerçekleştirdiğini görüyoruz.

Konaklama sektörü, siber saldırganlar için yaygın bir hedef haline geldi. Çünkü otellerin sahip olduğu veriler çok önemli ve bu veriler arasında finansal bilgiler de yer alıyor. Kredi kartı bilgileri, kimlik bilgileri gibi kritik verilerin bulunması küçük veya büyük işletme fark etmeksizin siber saldırganların ilgisini çekmektedir.

Otel endüstrisi veri ihlaline en çok uğrayan ikinci endüstri haline geldi.

Siber güvenlik araştırmacılarının raporlarına göre otel endüstrisi veri ihlaline en çok sahip olan ikinci endüstri haline geldi. Bu da aslında dijital dünyada güvenlik söz konusu olduğunda otellerin ne kadar yetersiz kaldığını ortaya çıkartmaktadır.

Bilgisayar ağları ve BT altyapılarının güvenliği, müşteriler için kullanıcı haklarını ve sorumluluklarını bir bütün halinde ele alan güvenlik politikası oluşturmak siber güvenliğin ilk adımıdır. BT altyapılarının güvenliğinde güvenlik duvarı kullanımı ise zorunlu bir hale gelmiştir. Güvenlik duvarları (firewall), ağ güvenliğinin sağlanmasında kritik bir rol oynayan unsurlar arasında gelir.

Otel ve Konaklama Şirketleri İçin Firewall Kullanımı

blank

 

 

Firewall cihazları müşterilerinizin güvenli internet kullanımını sağladığı gibi 5651 sayılı Loglama kanunu için de destek sağlamaktadır. Misafirlerinize ve BT altyapınızda oluşabilecek kritik saldırılara karşı kritik bir rol oynayan Firewall cihazı aynı zamanda müşterileriniz için ücretsiz Hotspot desteği de sunabiliyor.

Otel ve konaklama işletmelerinin süratle değişen kullanıcı beklentilerini karşılarken güvenliğe ve yasal zorunluluklara da dikkat etmemiz gerektiği yadsınamaz bir gerçektir. Hizmet sunduğunuz müşterilerinizin güvenliğini sağlamakla beraber yasal zorunlulukları karşılayabilecek tüm kabiliyetlere ve özelliklere sahiptir. Firewall, internet erişimini kontrollü bir şekilde sağlarken, bağlantı kayıtlarını yasalara uygun bir şekilde saklanmasına da imkan verir. Bu sayede herhangi bir siber olayda, adli mercilere ve kolluk kuvvetlerine bu kayıtları vererek siber olayların ortaya çıkartılmasında büyük bir rol oynamaktadır.

 

 

 

 

 

SİZİN VE MİSAFİRLERİNİZİN DAHA GÜVENLİ İNTERNET KULLANMASI İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN.

 

 

Blog geri dön