Web Filtreleme ve Uygulama Filtreleme Nedir? Hangi Yollarla Yapılır?

Blog geri dön

Günümüzde internet ve buna bağlı teknolojiler hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. İnternetin kişisel kullanımın yaygınlaşmasının yanı sıra kurumsal olarak da birçok alanda yapılan işler sadece internet üzerinden ilerliyor.

Restoranlardan kafelere, otellerden resmi kurumlara küçük, orta ve büyük boyutlardaki her türden işletme, kendi iş süreçleri doğrultusunda interneti kullanıyor. Fakat bu işletmelerin çalışanlarının veya misafirlerinin hangi sayfalara girdikleri, bunların ne kadarının kendi işleriyle alakalı olduğu ya da girdikleri sayfaların ne kadar güvenilir olduğu gibi sorularla her zaman karşılaşılıyor. İşte bu noktada internet ve uygulama filtreleme kavramının tam olarak anlaşılması gerekiyor.

Online Hayatın Olmazsa Olmazı: Web ve Uygulama Filtreleme

blank

Web filtrelemeyi, cihazlar içerisindeki yazılımlarla veya sadece yazılımlarla web sitelerinin bir kısmının ya da tamamının görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirlememizi sağlayan bir kurallar bütünü olarak açıklayabiliriz. Yapılan araştırmalara göre çalışanların iş günü içerisinde işle alakalı olmayan sayfalara girdikleri, güvenilir olmayan internet sitelerini ziyaret ettikleri ve bu yüzden zararlı yazılımların sistemlere girişine neden olabildikleri kanıtlanmış ve durumun işletme verimliliğini %21’e varan oranlara kadar düşürebileceği kanıtlanmış durumda. Ayrıca yasal olmayan sitelerden sahte lisanslı ya da lisanssız programlar indirmeleri de ihtimal dahilinde. Tüm bunlar işletmeler açısından güvenliği tehdit ederek siber saldırıları kaçınılmaz kılabiliyor. Ayrıca yasal açıdan da ciddi sorunlara neden olabiliyor. Aynı internet ağını kullanan 50-100 çalışanı olan bir özel şirkette URL filtreleme kullanılmadığını ve bir çalışanın sisteme virüs bulaşmasına neden olan bir internet sitesine girmesi durumunda büyük sorunlar yaşanabiliyor. Diğer bilgisayarlar da aynı ağ bağlantısını kullandığı için buradan sisteme bulaşabilecek bir virüs bütün diğer bilgisayarları etkileyebilirken şirketi siber saldırılara açık hale getirebiliyor. Bu güvenlik açığı nedeniyle veri hırsızlığı gibi can sıkıcı durumlar dahi yaşanabiliyor. Fakat internet filtreleme kullanan bir şirkette, çalışanlar zararlı içerikler barındıran internet sitelerine giremiyor böylece çalışanlar ve şirket herhangi bir tehdide maruz kalmıyor.

Uygulama filtrelemeyi ise aynı metotların işletme ağı içinde kullanılması istenmeyen akıllı telefon uygulamalarının yasaklanması olarak tanımlayabiliriz. Çalışanlarınızın ya da misafirlerinizin, mobil telefonlarıyla işletme ağı üzerinden sosyal medya uygulamalarına bağlanmasını bu metotla engelleyebilirsiniz. Facebook, twitter, youtube benzeri uygulamaları bunlara örnek olarak düşünebilirsiniz.

Verimliliği Artırmanın En Kolay Yolu: Web ve Uygulama Filtreleme

blank

 

 

 

Filtreleme süreçlerinin güvenli bir internet sağlamasının yanında getirdiği bir başka fayda ise iş verimini artırması. İnternet erişimi olan ve işinin büyük bir bölümünü bilgisayardan ya da mobil cihazlardan yürütmek zorunda olan çalışanların büyük bir kesimi, gün içerisinde işle alakalı olmayan internet sitelerinde dolaşıyor ve bu durum da doğal olarak iş veriminin azalmasına neden oluyor. Web filtreleme yöntemleri sayesinde bu durumun önüne geçilerek çalışanların iş verimi artırılabiliyor. İnternet filtreleme, aynı zamanda erişim yasağı yasalar tarafından belirlenmiş internet sitelerine de girişi engellemeye yardımcı oluyor. Günümüzde kanunlar tarafından yasaklanmış internet sitelerine erişim sağlamak için kullanılabilen birçok harici yazılım bulunuyor. Fakat internet filtreleme kullanıldığı zaman o sitelere erişim kısıtlanacağı için bu tarz harici yazılımların kullanılması hiçbir işe yaramıyor.

Web Filtreleme Nasıl Yapılır?

blank

Güvenli ve sağlıklı bir internet için kullanılan web filtreleme ya da diğer adıyla URL filtreleme işlemi farklı yöntemlerle yapılabiliyor. Bilgisayarları zararlı virüslerden koruyan antivirüs programları web filtreleme için de kullanılabiliyor. Her bir antivirüs programı aslında içerisinde web filtreleme yapma özelliğine sahip yazılımlar barındırıyor, gerekli ayarlamalarla erişim sağlanmaması gereken internet siteleri belirlenebiliyor. Antivirüs programlarına ek olarak sadece URL filtreleme yapmak üzere tasarlanan yazılımlar da sıklıkla kullanılıyor. İnternet sitelerini sınıflandırarak hangilerinin zararlı ve tehlikeli içerikler barındırabileceğini, hangilerine erişimin güvenli olduğunu belirleyen bu yazılımlar bu verilere göre gerekli kuralları tanımlayabilmeyi sağlıyor. Kısaca bahsetmek gerekirse, web filtreleme yapılırken kişiye ya da kuruma özel olarak belirlenen kurallar sayesinde yerel ağ ile dış ağ arasında güvenli bir duvar oluşturulur. Bu kurallar belirlenirken yerel ağda bulunan bilgisayarların IP adresleri gizlenerek, dış ağlardaki kullanıcıların bu yerel ağa erişmesi engellenir böylece bir yandan yerel ağdaki kullanıcılar için erişilebilecek internet siteleri belirlenebilirken diğer yandan da dış ağdan yerel ağa herhangi bir müdahalenin olması engellenir.

Web filtreleme yazılımları güvenli bir internet kullanımının yolunu açarak, pornografik içerik barındıran, virüs olarak adlandırılan zararlı yazılımların yayılmasına sebep olan veya çalışma performansını düşüren, zamanı boşa harcamaya neden olan siteler gibi istenmeyen veya yasaklı internet sitelerine erişimin engellenmesi konusunda yardımcı oluyor. Kişisel kullanımda, aile içi kullanımda ya da küçük işletmelerde bu tarz yazılımlar filtreleme yapmak ve ve güvenli internetkoşullarını sağlamak açısından faydalı bir yöntem. Fakat daha büyük çaplı şirketlerde ve kurumsal firmalarda sadece yazılım kullanmak, kapsamlı ya da istenilen seviyede bir URL filtreleme yapmak için yeterli olmuyor.

En Etkili Web ve Uygulama Filtreleme Yöntemi: Firewall Cihazları

İnternet güvenliğini sağlamak adına firewall adı verilen güvenlik duvarlarını kullanmak da mümkün. Yerel ağ ile dışarıdaki ağ arasındaki geçişi kontrol eden firewall sistemleri, online bilgi trafiğini kontrol altına alıyor. Firewall cihazı kullanmak önemli verilerinizi güvenli bir ortamda tutmak için alınabilecek en etkili önlemlerin başında yer alıyor. Aynı zamanda hızlı yanıt verme becerileri sayesinde bu güvenli internet ortamını etkin bir şekilde kullanmayı sağlıyor. Özel şirketler, belediye ve devlet daireleri gibi büyük ve önemli kurumlar, hiçbir güvenlik açığının olmaması gereken, siber saldırılara ve veri hırsızlığına karşı riskli ve bu saldırıları önleyici sistemlere sahip olması gereken yerlerdir. Bu sebeple kabiliyetli bir firewall cihazı kullanımıyla çalışanların ve kurumun mağduriyet yaşamaması sağlanıyor ve istenmeyen durumların önüne geçilmiş oluyor.

Web Filtrelemede Etkin Çözüm: Firewall

blank

Firewall, web ve uygulama filtreleme konusunda firewall cihazlarıyla etkili ve işlevsel bir çözüm sunuyor. Dünyanın en kolay kurulabilen ve yönetilebilen firewall ürünleri olarak tanımlayabileceğimiz Berqnet ‌Firewall serisi; yasal, güvenli ve verimli internet kullanımı sağlamak isteyen şirketler için özel olarak tasarlandı. Yasal olarak engellenmesi gereken, kara listeye alınmış URL sahip internet sitelerini ya da mobil uygulamaları da otomatik olarak engelleme işlemlerini kolaylıkla yapabiliyor. Firewall sistemleri, tüm bunlara ek olarak 5651 Sayılı Kanun mevzuatına uygun olarak üretiliyor ve yasal sorumlulukların eksiksiz yerine getirilmesi konusunda şirketlere en önemli desteği sağlıyor.

Güvenli, verimli ve yasalara uygun çalışma koşullarının sağlanması ve sürdürülmesi bakımından URL ve uygulama filtreleme, işletmelerin vazgeçemeyeceği bir ihtiyaç. Tüm işletmelerin siber güvenlik ihtiyaçlarını çözmek için tasarlanan Firewall’un avantajlarından restoran ve kafelerden otellere, avukatlık bürolarından müşavirlik firmalarına, devlet kurumlarından özel şirketlere her büyüklükte kurum ve kuruluş faydalanabilir. Firewall sayesinde şirketinizin sistemlerini ve verilerini kötü niyetli saldırılardan koruyabilir, uygunsuz içeriklere erişimi engelleyebilirsiniz. Verimliliği artırarak büyümeye odaklanabilirsiniz. Farklı büyüklüklerde işletmelerin özel ihtiyaçlarına yönelik çözümler üreten Firewall hizmetlerini ve cihazlarını daha yakından tanımak için vakit kaybetmeden teklif alabilirsiniz. ‌

 

DAHA GÜVENLİ VE KONTROLLÜ İNTERNET DENEYİMİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN.

 

 

Blog geri dön