Wi-Fi Misafir İnternet Ağı Nedir? Nasıl Kurulur ve Avantajları Nelerdir?

Blog geri dön

Misafir internet ağı genellikle halka açık alanlarda ve iş yerlerinde kullanılan misafirlerinize geçici olarak sunduğunuz internet hizmeti için oluşturduğunuz internet ağıdır.

Günümüz dünyasında son tüketicilere hizmet sunan otel, konaklama firmaları, restoranlar, kafeler, hastane ve benzeri küçük veya orta ölçekli birçok firma için misafir internet bağlantısı sıkça sorulan ve aynı zamanda müşterilere sunulan standart hizmetler arasına giren bir teknolojidir.

Modern dünyada çevrimiçi hizmetlere o kadar bağımlı bir hale geldik ki evimizde dahi “Wi-Fi şifreniz ne?” sorusunu sıklıkla duymaktayız. Fakat bu durum misafirperver ev sahipleri de dahil olmak üzere küçük, orta veya büyük işletmeler için büyük güvenlik risklerini beraberinde getirmektedir.

Özellikle de halka açık işletmeler için wifi ağını performanslı ve güvenli sunmak, efektif bir hizmet olarak yönetmek zor bir hale gelmiştir. Çalışanlarınızın dikkatini dağıtıcı ve iş gücü kaybına sebep olan internet içeriklerinden uzak tutulması, veri kullanımının belirlenen limitler içerisinde sınırlanması ve kurum prensiplerinin yanı sıra veri güvenliği ilkeleri doğrultusunda birçok protokol ve zararlı web sitesinin engellenmesi gerekmektedir.

Wi-Fi Misafir İnternet Ağı Nasıl Kurulur?

Firewall cihazlarımızı kullanarak misafir ve müşterilerinize kontrollü ve güvenli bir internet hizmeti sunabilirsiniz. Firewall cihazları ile sağladığınız internet hizmetinden yararlanmak isteyen müşterileriniz ve misafirleriniz kendi cep numaralarıyla veya sizin ileteceğiniz bir kullanıcı adı/şifre ile internete erişimleri mümkün kılınmıştır.

Firewall misafir internet ağını (Hotspot özelliğini) kullanmak için Firewall yönetim arayüzü içerisinde Ayarlar bölümünde Servis ayarlarından Hotspot özelliğini aktif etmeniz yeterli olacaktır. Ardından hotspot yönetim paneli için bir kullanıcı adı ve şifre oluşturarak hazır hale getirebilirsiniz. Hotspot seçeneklerine göz attığınız zaman ise Manuel yetkilendirme, SMS ile yetkilendirme ve Otel veritabanı ile yetkilendirme gibi farklı seçenekleri de kullanabilirsiniz.

Otel, tatil köyü, konaklama firmaları, siteler, kafeler, hastaneler ve benzeri birçok işletme için Hotspot hizmeti Firewall yönetim paneli üzerinden birkaç tıklama ile aktif edilebilir. Bu sayede kurum iç ağı ve misafir ağı birbirinden yalıtılarak güvenli bir erişim sağlanır. Aynı zamanda 5651 Loglama kanununa uygun olarak misafir ağını kullanabilirsiniz ve gerekli loglarınızı zaman damgalı bir şekilde tutabilirsiniz.

Misafir İnternet Ağı ve Güvenliğin Önemi

Misafirleriniz yanlışlıkla kötü amaçlı bir program indirebilir veya virüs bulaşmış bir telefon, dizüstü bilgisayar veya bir tablet ile misafir Wi-Fi ağınıza bağlanabilir. Kötü amaçlı yazılımların birçoğu bu sayede kurum ağınıza yayılabilir ve misafirleriniz de dahil olmak üzere herkes için tehlike arz eder. Diğer bir yandan bu ağlarda MITM adı verilen araya girme saldırıları ile kötü niyetli kişiler tarafından hedef alınarak kredi kartı bilgileri, parolalar gibi birçok özel veri çalınabilir.

Misafir ağlar genel olarak herkese açık olarak yayın yapmaktadır. Otel, konaklama firmaları, hastaneler, kafeler gibi alanlar da elbette ki siber saldırganların ilgisini çekmektedir. Bu ağlar üzerinden kredi kartı, TC kimlik numarası gibi hassas verilerle işlemler yapan kullanıcılar siber saldırganların kötü hareketlerine maruz kalarak data kaybına ve büyük maddi zararlara uğrayabilirler.

Virüs bulaşmış veya bir hacker saldırısına maruz kalmış bir cihaz Wi-Fi ağınıza bağlanırsa, erişim alanı içindeki herkesi etkileyerek virüs veya zararlı kodlar bulaşabilir.

 

SİZİN VE MİSAFİRLERİNİZİN DAHA GÜVENLİ İNTERNET KULLANMASI İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN.

 

 

Blog geri dön